×

Reset Password

Enter the email address associated with your account, and we’l email you a link to reset your password.

Provisional Merit List for the Free Courses 

Classes Starting From 1st Jan 2020 

Auto CAD (Civil)

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD IBRAHEEM MUHAMMAD ABDULLAH
2 MUHAMMAD SHABAN ALI MUHAMMAD FAROOQ
3 MUHAMMAD SAAD SAFDAR MOHAMMAD SAFDAR
4 MUHAMMAD AHSAN SHER MUHAMMAD
5 MUHAMMAD RAFI ULLAH MUHAMMAD USMAN
6 WAHID ALI JIBRAN MUHAMMAD ZAHID ABBAS
7 ADNAN NAZIR NAZIR AHMAD
8 MUHAMMAD NADEEM USMAN MUHAMMAD USMAN
9 KASHIF SHAHID MUNIR MUHAMMAD MUNIR
10 RIZWAN YOUSAF MUHAMAMD YOUSAF
11 MUHAMMAD BILAL MUHAMMAD YOUSAF
12 SHAMIR SINDHU NADEEM ALAM SINDHU
13 NAJAMUL HASSAN IJAZ HUSSAIN
14 ZAIN IKRAM-ULLAH NISAR AHMED
15 HAMZA SHABBIR GHULAM SHABBIR KHAN
16 GHULAM MUSTAFA MUHAMMAD AYUB KHAN
17 AHTESHAM ALTAF ALTAF HUSSAIN
18 MUHAMMAD USMAN ALI BASHIR AHMED
19 KASIB ALI MUHAMMAD SHEHBAZ
20 ASIM RAZA SYED RAZA ABBAS SHAH
21 GHULAM GHOUS MUHAMMAD AZAM
22 MUHAMMAD ADNAN MUHAMMAD SHAMEER
23 UMAIR AFZAL MUHAMMAD AFZAL
24 SHAHZAIB HUSNAIN GHULAM ASGHAR
25 MUHAMMAD ALI USMAN ZAFAR IQBAL
26 MUHAMMAD HARIS ABID ABID MAHMOOD

 

Auto CAD (Civil)

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD UMAR FAROOQ MUHAMMAD AKBAR
2 HARIS SHOAIB MUHAMMAD SHOAIB
3 HARIS SAFDAR SHEIKH SAFDAR MEHMOOD
4 USAMA FAROOQ MUHAMMAD FAROOQ
5 AHSAN KHAN MUHAMMAD RIAZ KHAN
6 MUHAMMAD ZEESHAN AKBAR AKBAR HUSSAIN
7 ABDUL WAHEED MUHAMMAD ANAR
8 MUHAMMAD TARIQ MUHAMMAD IRSHAD
9 MUHAMMAD AWAIS MUHAMMAD NISAR
10 MUHAMMAD MUJAHID ALI MUHAMMAD SHAHBAZ
11 ABU BAKAR SADDIQUE RIASAT ALI
12 ALI ARSLAN MUHAMMAD ASHRAF
13 ABDUR RAUF

JAVAID ABBAS

 

Close Circuit TV (CCTV) Technician

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD FAISAL ARIF MUHAMMAD ARIF
2 WAQAS MUSHTAQ MUHAMMAD MUSHTAQ
3 ABDUL-UR-REHMAN AHMAD
4 MUHAMMAD AFAQ MUSHTAQ AHMED
5 ALI SHAN MUHAMMAD AKBAR
6 AHMED BILAL ABDUL RASHEED
7 JUNAID ZAHOOR ZAHOOR ULLAH
8 ALI HAIDER RAIZ HUSSAIN
9 IBRAR UL HASSAN MUHAMMAD ISMAEL
10 MUHAMMAD NOMAN JAMEEL MUHAMMAD JAMEEL
11 MUHAMMAD ASAD MUNAWAR MUHAMMAD MUNAWAR IQBAL
12 MUBASHAR IQBAL MUHAMMAD IQBAL
13 MUHAMMAD WAJID MUHAMMAD NAZIR
14 REHAN RAZIQ BHATTI RAZIQ YAR BHATTI
15 BILAL KHALID KHALID MEHMOOD
16 USMANA LI SALAR ALI
17 ABDUL WAHAB MUHAMMAD FIAZ
18 SAQIB SHABBIR SHABBIR AHMAD
19 ADNAN JAMEEL MUHAMMAD JAMEEL AKHTAR
20 MUHAMMAD IRFAN IMTIAZ AHMED
21 AAKASH TANVEER TANVEER HUSSAIN
22 NAZAR MUHAMMAD DAD MUHAMMAD
23 HAFIZ MUHAMMAD ABDULLAH TARIQ MAHMOOD
24 ALI TAHIR TAHIR MEHMOOD WARRICH
25 MUHAMMAD RAMZAN GHULAM DASTAGEER
26 MUHAMMAD AMJAD MUHAMMAD RAMZAN
27 ABDUL AHAD AKHTAR MUHAMMAD AKHTAR
28 MUHAMMAD AHSAN NAWAZ RAB NAWAZ

 

Close Circuit TV (CCTV) Technician

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 WAJAHAT ALI MUHAMMAD RAFIQUE
2 JAWAD HASSAN MUKHTAR HUSSAIN BLOACH
3 MUHAMMAD SAJID MUHAMMAD HUSSAIN
4 RIASAT ALI MUHAMMAD ASHRAF
5 MUHAMMAD TAYYAB ZAHOOR AHMAD
6 MUHAMMAD AMMAR TASNEEM TASNEEM ALAM
7 KHURAM SHAHZAD MUHAMMAD ASLAM
8 HASNAIN AHMAD ZAFAR IQBAL
9 MUHAMMAD USMAN MUHAMMAD ISHAQ
10 JUNAID ARSLAN MUHAMMAD RAMZAN
11 ZAIB UL HASSAN MUHAMMAD ASHRAF

 

Computer Business Management

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 AOWN ABBAS MAHMOOD AHMED
2 HAMZA JAMIL MUHAMMAD JAMIL
3 AWAIS AHMAD AHMAD SHER
4 KANWAL HAMID HAMID UD DIN
5 JAMSHED ZAFAR MALYAN ZAFAR ABBAS TANVER
6 ZUNAIRA RAFIQUE MUHAMMAD RAFIQUE
7 KHADIJA ASLAM MUHAMMAD ASLAM
8 ASMA GULL MUHAMMAD GILZAR
9 KIRAN SHEHZADI MUHAMMAD LATIF
10 NIMRA PERVEZ MUHAMMAD PERVEZ
11 IQRA MAGHAR MAGHAR ALI
12 MUHAMMAD AKHTAR MUHAMMAD RIAZ
13 MUDASSAR HAYAT ZAFAR HAYAT
14 ABDULLAH TOHEED TOHEED ALAM
15 USRA RAUF MUHAMMAD RAUF
16 ALI HAMZA MAZHAR HUSSAIN
17 MUHAMMAD SHOAIB AHMAD SAFDAR HAYAT
18 MUHAMMAD TAYYAB MUHAMMAD HAYAT
19 AZHAR ABBAS MUHAMMAD SHAFI
20 MUHAMMAD ABBAS NASIR IQBAL
21 KHADIJA IJAZ IJAZ AHMAD GONDAL
22 KOMAL ASHFAQ MUHAMMAD ASHFAQ
23 IQRA KHALID MUHAMMAD KHALID
24 SHAZIA SHAHEEN INAYAT GUL
25 AYESHA ABDUL SHAKOOR
26 IQRA BATOOL GEHRAY KHAN
27 SHAIQ AKRAM MALIK MUHAMMAD AKRAM
28 DANIYAL RAMZAN MUHAMMAD RAMZAN

 

Computer Hardware Technician

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 RUSTAM YAQUAB MUHAMMAD YAQUAB
2 MUHAMMAD AWAIS MUHAMMAD RIAZ
3 ABDUR REHMAN GHULAM SHABBIR
4 HASEEB UL HASSAN GHULAM HUSSAIN
5 HAMZA JAVAID SHEIKH MUHAMMAD JAVAID
6 MUHAMMAD BILAL GHOUS MUHAMMAD
7 TEHZEEB UL HASSAN MANZOOR AHMAD
8 ASAD ULLAH MUSTANSAR BILLAH
9 MUHAMMAD AWAIS MUHAMMAD IQBAL
10 MUHAMMAD REHMAN ABDUL SATTAR
11 MUHAMMAD RIZWAN MUHAMMAD USMAN
12 ALI RAZA MUHAMMAD ARSHAD
13 YOUSAF KHAN HASHIM KHAN
14 ALI RAZA IRSHAD ULLAH
15 SABIR MUSTAFA GHULAM MUSTAFA
16 HASSAN SHAFIQUE SHAFIQUE UR REHMAN
17 MUHAMMAD FAHAD AHMED CHUDRHY MUHAMMAD NASEER
18 MUHAMMAD FAISAL SHAHZAD MUHAMMAD RAMZAN
19 ZAIN UL ABIDEEN MUHAMMAD WAHEED AHMAD
20 MUHAMMAD SABTAIN MUHAMMAD ASHRAF
21 HAFIZ JAWAD HASSAN MAQBOOL AHMED
22 MUHAMMAD TAHIR MUHAMMAD YAR
23 JAHANZAIB HASSAN RAB NAWAZ

 

Computer Network Technician

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 SYED ALI RAZA MURTAZA BUKHARI SYED ARIF MURTAZA BUKHARI
2 SYED HASSAN MUJTABA AFZAL HUSSAIN
3 ALI ZAMAN MUHAMMAD IQBAL
4 HAMMAD AKBAR BILAL AKBAR
5 TALHA FAROOQ MUHAMMAD FAROOQ
6 DILAWAR HUSSAIN MUHAMMAD RIAZ
7 ZEESHAN ZAFAR ZAFAR HUSSAIN
8 MIAN MUHAMMAD NAEEM AHMAD MUHAMMAD SALEEM
9 HANZALA NAZEER MUHAMMAD NAZEER
10 FAHMIDA NAZ MANZOOR AHMED
11 MUHAMMAD SHAHBAZ AHMAD KHAN
12 ALI ZAMAN ANSAR JAVED BHATTI
13 ADEEBA JAVED JAVED IQBAL
14 HADIA FIAZ AHMAD
15 MUHAMMAD AMJAD MUHAMMAD ASHRAF
16 HINA BATOOL FAZAL HUSSAIN
17 AMNA BATOOL MUHAMMAD SIBTAIN
18 RABIA MUMTAZ MUHAMMAD MUMTAZ
19 TEHREEM HAYAT MUHAMMAD HAYAT
20 ANEES AKHTAR MUHAMMAD AKHTAR
21 AQSA FEROZ FEROZ-UD-DIN KHAN
22 MUHAMMAD SHAHER JAMAL SHAMSHAD ALI
23 MUHAMMAD SAAD NASEER AHMAD
24 ALI HAIDER HAFEEZ ULLAH

 

Computer Operator

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 SHANZA NAWAZ MUHAMMAD NAWAZ
2 MUHAMMAD TALHA ABDUL QAYYUM
3 MUHAMMAD HASSNAIN RASOOL GHULAM RASOOL
4 MUHAMAMD TARIQ BASHIR MUHAMMAD BASHIR
5 JAHANZAIB ALI MUHAMMAD AZAM SHAD
6 RABIA MANZOOR ABDUL RAZZAQ
7 KAINAT ASHRAF MUHAMMAD ASHRAF
8 SIDRA TULL MUNTAHA MANZOOR AHMAD
9 TEHREEM FATIMA ABDUL AZIZ
10 NASEER ULLAH MUHAMMAD SARFRAZ
11 AZHAR MEHMOOD KHAN NIAZI ROZI KHAN NIAZI
12 MAHDI RAZA ALI RAZA
13 ALI HUSSAIN RAZA SAFDAR RAZA
14 TASEER UL HASSAN ALI MUHAMMAD
15 MUHAMMAD NADEEM MUHAMMAD SALEEM
16 SOHAIL AHMAD SARSHAR AHMAD
17 ALI HASSAN AKBAR MUHAMMAD AKBAR
18 NUZHAT PARVEEN HASHMAT ALI
19 MUHAMMAD UBAID ULLAH ALTAF HUSSAIN
20 SYED JAFFAR ABBAS SYED AZHAR HASSAN
21 MUHAMMAD HAROON TARIQ JAVAD
22 AHSAN KHAN AHMAD NAWAZ KHAN
23 SIDRA ANWER MUHAMMAD ANWER
24 IQRA SHAHEEN SHER MUHAMMAD
25 MUHAMMAD NOMAN GHULAM HUSSAIN
26 IQRA SHAHZADI TARIQ MEHMOOD
27 SAADIA KANWAL MOHAMMAD ASLAM
28 SOBIA ABBAS MANZAR ABBAS

 

Computer Operator

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 SANA ISHA MOHAMMAD YAMEEN
2 HAMZA ARSHAD MUHAMMAD ARSHAD
3 MUHAMMAD WAQAS ALI HAFIZ ATTA MUHAMMAD
4 LAIBA KHALIL KHALIL AHMAD
5 MUHAMMAD ABDUL ULLAH QASIM MUHAMMAD FAROOQ
6 RANA MUHAMMAD YOUSAF MUHAMMAD ASHRAF
7 MARIA LIAQAT LIAQAT ALI
8 MUHAMMAD ALI MUHAMMAD AMEER KHAN
9 MAHJABEEN SHEIKH MUHAMMAD JAVEED
10 KOUSAR PARVEEN ALLAH BAKHSH
11 NOREEN AKHTAR GHULAM SHABBEER
12 MUHAMMAD ZOHAIB SARWAR SARWAR KHAN
13 HIJAB ZAHRA AZHAR ABBAS
14 SULAMAN KHAN AKRAM KHAN
15 SANA SHAFEEQ SHAFEEQ AHMAD
16 SHAHZADA EHSAN ULLAH KHAN MUHAMMAD ZAHOOR
17 RABIA ABBAS GHULAM ABBAS
18 MANZAR ABBAS MUHAMMAD RAMZAN
19 MUHAMMAD HAROON MUHAMMAD ISLAM
20 UMAIR RIASAT RIASAT ALI
21 ZAHEER GULL MUHAMAMD AASHIQ
22 MEHAK NAYAB MUSTANSAR BILLAH
23 SHEHZAD AFZAL MUHAMMAD AFZAL
24 MUZAMIL NAWAZ MUHAMMAD NAWAZ TASLEEM
25 MUHAMMAD AHSAN ALI ZAFAR IQBAL
26 MUHAMMAD ISMAEEL MUHAMMAD IBRAHIM
27 FARMAN ALI SYED MUJTABA UL HASSAN SHAH
28 MUHAMMAD WASEEM FAZAL AHMAD
29 MUHAMMAD SULEMAN ALLAH DITTA JAVED

 

Computerized Accounting

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 TANZEELA AKRAM MUHAMMAD AKRAM
2 MALIK MUHAMMAD AHSAN MALIK MUHAMMAD JAVED IQBAL
3 TABISH MEHMOOD NASIR MEHMOOD
4 MUHAMMAD ABDULLAH MAKHDOOM MUKHTAR AHMAD MAKHDOOM
5 SANWAL BILAL ZAFAR IQBAL
6 MUHAMMAD MUBASHIR KHAN NIAZI ROZI KHAN NIAZI
7 USAMA ALI ZAHID HUSSAIN
8 MUHAMMAD ADIL GHULAM RASOOL
9 BASHARAT ALI MUHAMMAD ASLAM
10 MUHAMMAD HASSAN GHULAM MURTAZA
11 RABEEL SOHAIL SOHAIL AHMED
12 MUHAMMAD WASEEM SHAMSHER KHAN
13 DILBAZ HASSAN ANSAR ALI
14 NAYAB ZAHARA KHIZAR HAYAT
15 MUHAMMAD ABDULLAH TARIQ
16 MUHAMMAD ZAHID SHABBIR AHMAD
17 ALI HAMZA MUSHTAQ AHMED
18 GHULAM NABI KHAN SPIN GULL KHAN
19 MUHAMMAD USMAN JAVED AKHTAR
20 MUHAMMAD ANAS HAFIZ MUHAMMAD ISHAQ
21 MEHWISH ARSHAD MUHAMMAD ARSHAD
22 ASHIR ALI MUHAMMAD ARSHID
23 MUHAMMAD JAWWAD AKRAM MUHAMMAD AKRAM
24 MUHAMMAD ABBAS ALLAH BAKHASH
25 MUHAMMAD HASEEB MUHAMMAD NASIR
26 HAIDER ALI ZAFAR ABBAS
27 MUHAMMAD USAMA SAEED FAREED AHMAD
28 KHAWAR RIAZ RIAZ AHMED

 

Computerized Accounting

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD ZIA MUHAMMAD MUMTAZ
2 NOOR FATIMA MUHAMMAD KHAN
3 HADIA UMAR MUHAMMAD UMAR
4 MUHAMMAD WAQAS SHAFI MUHAMMAD
5 GHULAM HAIDER ZAFAR ABBAS
6 MUHAMMAD AQIL ATTA ATTAULLAH KHAN
7 ARSLAN AHMAD SARANG KHAN
8 MUHAMMAD TAYYAB MUHAMMAD NAZIR
9 SAJAL BASHIR MUHAMMAD BASHIR
10 SYED HASSAN RAZA SYED IKHLAQ HUSSAIN
11 SANIA YOUSAF GILL
12 KAINAT AYUB SHAUKAT AYUB
13 NOREEN FATIMA FAZAL HUSSAIN
14 BILAL KHAN DAWOOD KHAN
15 SUFYAN ZAFAR ZAFAR IQBAL
16 HASSAN TURAB SHAH TASSADAQ HUSSAIN SHAH
17 HAFIZ MUHAMMAD UMAR FAROOQ RAHMAT ULLAH KHAN
18 ZUNAIRA KANWAL

WAHEED ASLAM

 

E-Commerce

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 IQRA ZAFARYAB ZAFARYAB KHAN
2 RANA MUHAMMAD HAROON MUHAMMAD ISHTIAQ
3 URWA MUBEEN MUHAMMAD ASHRAF
4 KAMIL HASNAIN GHULAM HASNAIN
5 SAYIDA SARWAT SYED NAEEM HUSSAIN
6 MUHAMMAD SAYYAM AMIR MUHAMMAD AAMIR NISAR
7 ZAHEER-UD-DIN BABAR ZAFAR IQBAL
8 AQIB JAVAID JAVAID AKHTAR
9 MANAHIL AMJAD ARSLAN NASEER MALIK
10 MEHREEN HAMEED HAMEED ASGHAR
11 RAHAT ALI AISH MUHAMMAD
12 HAMMAD SAEED HAFIZ MUHAMMAD SAEED
13 FARHAN ASGHAR ASGHAR ALI BAJWA
14 MUHAMMAD ALI MUHAMMAD AMEER
15 ARFA SARWAR MUHAMMAD SARWAR
16 MUHAMMAD USMAN ABDUL GHAFOOR
17 HAMZA AKBAR MUHAMMAD AKBAR
18 TALHA ILYAS RANA MUHAMMAD ILYAS
19 HAFIZ TAHIR NAZIR MUHAMMAD NAZIR
20 GHULAM MOHI UDDIN SHAFQAT ALI
21 USMAN RASHEED AHMAD RASHEED AHMED
22 SYED ZAFAR HASSAN GHULAM RAZA SHAH
23 IQRA AMJAD AMJAD ALI
24 KASHIF IFTIKHAR MUHAMMAD IFTIKHAR UL MUJTABA
25 AMIR SHAREEF MUHAMMAD SHAREEF
26 HUMAIRA YASMEEN SHER-BAHDER
27 SABA HUSSAIN GHULAM HUSSAIN

 

Graphic Design (Print Media)

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 AAMIR TOQEER TOQEER AHMAD SHAHID
2 AMNA TAHIR TAHIR MEHMOOD
3 ALI IMRAN MUHAMMAD NAWAZ
4 MUHAMMAD IMRAN MUHAMMAD MULAZIM
5 ALI ABBAS MUHAMMAD AKRAM
6 MUHAMMAD SHABBIR MUHAMMAD RAMZAN
7 UMER FAROOQ ABDUL WAHEED
8 SYED MUHAMMAD ABUZAR ALI BUKHARI AZHAR HUSSAIN SHAH
9 MALIK ADEEL MUHAMMAD JAMIL
10 HASSAN ABBAS MAZHAR HUSSAIN
11 MUHAMMAD ARSLAN TANVEER SHAH
12 HINA TAJ TAJ MUHAMMAD
13 WAQAR HUSSAIN ZULFIQAR HUSSAIN
14 MUHAMMAD NOUMAN AKHTAR ALI
15 BILAL KABEER KABEER AHMED
16 MISBAH MUNIF KHAN MUNIF KHAN
17 USAMA HABIB HABIB ULLAH
18 JANNAT IFTIKHAR MUHAMMAD IFTIKHAR
19 RIMAL YOUNAS MOHAMMAD YOUNAS
20 TAIMOOR HASSAN MUHAMMAD ASHRAF
21 MUHAMMAD IRFAN NAWAZ HAQ NAWAZ
22 UMAR FAROOQ BABAR SHAHEEN
23 KANWAL JAMEEL JAMEEL AHMAD
24 SALIHA KASHIF KASHIF IKRAM
25 ZUBAIR AHMAD ABDUL JABBAR
26 SABA FAROOQ FAROOQ AHMAD
27 WASEEM IQBAL MUHAMMAD FAROOQ
28 MUHAMMAD ASKARI RIAZ HUSSAIN

 

Graphic Design (Print Media)

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 SAMEER ABBAS ALTAF HUSSAIN
2 AMNA BI BI DOST MUHAMMAD
3 MUHAMMAD HAMZA MUHAMMAD MEHMOOD SARWAR
4 HAMZA RAFI MUHAMMAD SHAFEE
5 AMANULLAH MUHAMMAD ARIF
6 MUHAMMAD USAMA TANVEER MUHAMMAD TANVEER AKMAL
7 MUHAMMAD SOHAIB ROOMY SOHAIL AHMED
8 ROZI SIDDIQUE MUHAMMAD SIDDIQUE
9 IQRA SADIQ MUHAMMAD SADIQ
10 MUHAMMAD NOUMAN MUHAMMAD RAMZAN
11 MUHAMMAD USMAN MUHAMMAD BASHIR
12 WALEED MUHAMMAD AFZAL MUHAMMAD AFZAL
13 AFRA SHEIKH SHEIKH IKRAM MEHMOOD
14 MUHAMMAD ZUBAIR MUHAMMAD MUMTAZ
15 ADEEL HAIDER MALIK KHALID MEHMOOD MALIK
16 MUZAMMAL MASIH SAFDAR MASIH
17 EMAN RASHID RASHID AHMED SAEED
18 SAOUD MANZOOR MANZOOR HUSSAIN
19 MUHAMMAD HARIS ANJUM MUHAMMAD AKBAR
20 MUBARIK ADIL YOUSAF MASIH
21 ESHA SAEED SAEED AHMAD
22 MUHAMMAD BILAL TIPU SHAD MUHAMMAD
23 SANIA PARVEEN ZULFAQAR ALI
24 FIZA ASLAM MUHAMMAD ASLAM
25 MOHAMMAD YASIR KHAN AKHTAR KHAN
26 SAFI ULLAH KHAN RAZI ULLAH KHAN
27 MUHAMMAD ABDULLAH SAEED MUHAMMAD BAKHSH

 

Import Export Procedure & Documentation

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD TAYYAB MAHMOOD AHMED
2 MUHAMMAD ABDULLAH MUHAMMAD AZAM RANA
3 MUHAMMAD USMAN ABDUL HAMEED
4 POOJA ZULFIQAR ZULFIQAR ANJUM
5 MUHAMMAD SAMEER ARSHAD MEHMOOD MALIK
6 MUHAMMAD WAQAS ZULFIQAR ALI
7 MUHAMMAD MAAZ ASLAM MUHAMMAD ASLAM
8 BILAL HASSAN MIRZA TAHIR MIRZA
9 MUZAMMIL AHMAD MUHAMMAD NADEEM
10 SAIF ULLAH JAVEED SHAH HASHMI
11 HAMMAD ALI MUHAMMAD RAFIQUE
12 MUHAMMAD AAMIR NAZIR NAZIR AHMED
13 MUHAMMAD AAMIR ASHIQ ALI
14 IQRA NISAR NISAR AHMED
15 TALHA AKHTAR AKHTAR ALI
16 SIDRA FAROAZ MUHAMMAD FAROAZ
17 MUHAMMAD ISHFAQ ABDUL RASHEED
18 ARZOO JAVAID JAVAID IQBAL

 

Safety Inspector

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 SULEMAN JAVED  JAVED IQBAL
2 RIZWAN HAIDER GHULAM ABBAS
3 MUHAMMAD TAMHEED  MUHAMMAD SHAHBAZ
4 AAFAQ AJMAL AJMAL KHAN
5 ALI RAZA NAZIR AHMAD
6 ATIF HUSSAIN GHULAM RASOOL
7 HAMZA TARIQ MUHAMMAD TARIQ
8 MUHAMMAD JUNAID TARIQ TARIQ ABBAS
9 ABID TAHIR MUHAMMAD AFZAL
10 MUHAMMAD WAQAS MUHAMMAD AYOUB
11 ARSLAN YOUSAF MUHAMMAD YOUSAF
12 ALI HASSAN GHULAM DASTAGIR
13 AHSAN GHAFFAR ABDUL GHAFFAR
14 MUHAMMAD QADEER TANSEER AHMAD
15 NAJMUL HASSAN AHMAD HASSAN
16 MUHAMMAD HASEEB MUREED SULTAN
17 MUHAMMAD YASEEN MUHAMMAD BAKHSH
18 MUHAMMAD ZEESHAN ZULFIQAR ALI
19 MUHAMMAD HAMZA KHALID MEHMOOD
20 MUHAMMAD SEEMAB DANISH MUHAMMAD FAROOQ AZAM
21 RAHEEL SHAHZAD MUHAMMAD SHAFIQUE
22 MUDASSAR IQBAL MUHAMAMD IQBAL
23 FAKHAR ABBAS FALAK SHER
24 QASIM ZAFAR ZAFAR IQBAL
25 MUHAMAMD EHSAN SARDAR AHMAD
26 MUHAMMAD HASSAN SHERAZ MUHAMMAD YOUSAF
27 FARAZ AHMAD MUHAMMAD ISHFAQ
28 MUHAMMAD AQIB BASHIR AHMAD

 

Safety Inspector

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 MUHAMMAD HAMZA MUHAMMAD ASHRAF
2 MUHAMMAD ZEESHAN MAZHAR MAZHAR IQBAL
3 ABDUL REHMAN MUHAMMAD SAEED
4 USAMA AMEER MUHAMMAD AMEER
5 WAQAS RAEES HAIDER AZIZ UR REHMAN
6 MATTI ULLAH MUHAMMAD SALEEM
7 RAYAN AHMAD TARIQ RASHEED
8 ZAIN NADEEM MUHAMMAD NADEEM
9 RIZWAN YAQOOB YAQOOB
10 MUHAMMAD WAHEED ASIF MUHAMMAD ASIF BASHIR
11 WAQAR ABBAS QAISAR ABBAS SHAH
12 MUHAMMAD SAMI ULLAH MAZHAR HUSSAIN
13 HAFIZ MUHAMMAD ZAKRIYA MUHAMMAD ILYAS
14 ZOHAIB HASSAN MUHAMMAD RIAZ
15 MUHAMMAD HAMZA AFZAL MUHAMMAD AFZAL
16 MUHAMMAD MUSHARRAF IQBAL MUHAMMAD IQBAL
17 UZAIR ALI RASHIDA JABIN
18 MUHAMMAD TASSAWWAR HAYAT PERVAIZ SULTAN TAHIR
19 MUHAMMAD SHAZAD AHMAD YAR
20 MUHAMMAD ZEESHAN MUHAMMAD AYYUB
21 MOHAMMAD AMMAR MUSHTAQ MUHAMMAD MUSHTAQ
22 ZEESHAN MUHAMMAD ASLAM
23 HASNAIN AHMAD GHULAM ALI
24 ZAHID AKBAR MAZHAR HUSSAIN
25 MUHAMMAD WASEEM MUHAMMAD NAZEER

 

Web Design & Development

Class Timings: 1:00PM - 6:00PM

Sr # NAME FATHER NAME
1 ARSLAN SIKANDAR SIKANDAR HAYAT
2 SHABBAR ABBAS MUHAMMAD SHAMSHAIR
3 MUHAMMAD RIZWAN SHARAFAT SHARAFAT ALI
4 MUHAMMAD TALHA MUNEER MUHAMMAD MUNEER AHAMAD
5 EHTESHAM HAIDER MUHAMMAD ARSHAD
6 USAMA BAJWA TARIQ MEHMOOD BAJWA
7 KASHIF NAVEED RAHIM ELAHI
8 OSAMA ALI KHAN MANSAB KHAN
9 ABDUS SAMI ABDUR REHMAN
10 MUHAMMAD SANAULLAH ZAHOOR AHMED
11 MUHAMMAD ASGHAR BASHIR AHMED
12 MUHAMMAD NOOR ALI JAFFAR ALTAF HUSSAIN
13 HAJRA IQBAL MUHAMMAD IQBAL
14 MUHAMMAD WAQAS JAMEEL UD DIN
15 MUHAMMAD SUBHAN MUHAMMAD SHAKEEL
16 FARHAN HAYAT ALTAF AHMAD
17 MAVRA ABBAS MAZHAR ABBAS
18 SAJJAD MUSHTAQ MUSHTAQ AHMAD
19 RAO TALHA BILAL MOHAMMAD BILAL RAO
20 AHMAD RAZA MUHAMMAD IQBAL
21 ABDUL MAJEED FARRUKH MEHMOOD KHALID MEHMOOD
22 TAYYAB HABIB HABIB UR RAHMAN
23 KHURRAM SHAHZAD MUHAMMAD NASRULLAH
24 MUHAMMAD USMAN AHMAD KHAN
25 AAMIR SHAHZAD AHMAD KHAN
26 ALI ASGHAR FATEH MUHAMMAD
27 AYYAZ NAZAR NAZAR MUHAMMAD
28 MUHAMMAD ABDUR REHMAN  MUHAMMAD ZAKIR

 

Computer Applications

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM (Umer Campus)

Sr # NAME FATHER NAME
1 NWISHTA IQBAL DOST MUHAMMAD
2 MISBAH NAVEED NAVEED HUSSAIN
3 ITRAT BATOOL SYED HASSAN SHAH
4 SIDRA BATOOL SYED HASSAN
5 AYESHA BUTT BABAR BUTT
6 AROOJ AKBAR AKBAR ALI
7 ANITA KHAN JAVED HUSSAIN KHAN
8 AQSA MUJAHID MUJAHID AMEEN
9 RAHAL RIAZ RIAZ MASIH
10 SAIRA SHAHZADI FAIZ RASUL
11 UZMA MARIA NASIR NASIR MASIH
12 AYESHA KHATOON MOHAMMAD SHAFFI
13 INSHRAH FAROOQ KHAWAJA IRFAN FAROOQ
14 YASMEEN ABID ABID HUSSAIN
15 BUSHRA REHMAN NIAZ AHMAD NAZ
16 IQRA TARIQ TARIQ MEHMOOD
17 KUBRA NASIR NASIR WAHEED
18 RABIA ZAFAR ZAFAR IQBAL
19 MEHREEN UN NISA MUHAMMAD RAFIQ
20 DUA ALI MEHMOOD ALI
21 MINAHIL AYOUB MUHAMMAD AYOUB
22 ALISHBA REHAN MUHAMMAD REHAN
23 ZUHA ASHFAQ ASHFAQ HUSSAIN
24 JAWARIA ASHFAQ ASHFAQ HUSSAIN
25 ZOYA AZAM MUHAMMAD AZAM
26 AMBER ARSHAD MUHAMMAD ARSHAD
27 SYEDA SAHAH BANO SYED QALB E ABBAS ALI SHAH

 

Dress Design & Tailoring

Class Timings: 8:00AM - 1:00PM (Umer Campus)

Sr # NAME FATHER NAME
1 AYESHA AKHTAR MUHAMMAD AKHTAR
2 MAHAM ASHRAF MUHAMMAD ASHRAF
3 AYESHA RAFIQUE MUHAMMAD RAFIQUE
4 FAIQA GHULAM MUSTAFA
5 KIRAN GHULAM HUSSAIN GHULAM HUSSAIN
6 RIDA FATIMA MUSSARAT BIBI
7 SUNDAS TARIQ TARIQ JAVED
8 IRAM ABDULLAH MUHAMMAD ABDULLAH
9 FAREENA ZAHEER ZAHEER AHMAD SAJID
10 SAIRA JABEEN KHALID JAVED
11 MAFIA ASHRAF MUHAMMAD ASHRAF
12 NIDA ANWAR MUHAMMAD ANWAR
13 AYESHA SIDDIQUA IFTIKHAR HUSSAIN
14 TAYYABA ANJUM MUHAMMAD RAMZAN
15 NADIA NAWAZ MUHAMMAD NAWAZ
16 RAZIA BIBI ABID HUSSAIN MUGHAL
17 NADIA ABDUR RAZAQ ABDUR RAZAQ
18 AMNA PARVEEN MUHAMMAD JAMIL
19 AZRA PERVEEN M. JAMIL
20 SAMREEN ZAFAR ZAFAR IQBAL
21 ARSHIA BANO MIRZA MUHAMMAD KHAWAR
22 SADAF NASIR MUHAMMAD NASIR
23 ANUM KHALID KHALID LATEEF
24 ZARMEEN AZIZ AZIZ AHMED
25 TABASSUM MUKHTAR MUKHTAR BHATTI
26 SANA IQBAL MUHAMMAD IQBAL
27 RASHIDA ANWER MUHAMMAD ANWER
28 QUNDEEL MUMTAZ MUMTAZ AHMED